Jak dbać o tatuaż?

Skoro tu jesteś, to prawdopodobnie właśnie zrobiłeś sobie tatuaż. Być może to Twoja pierwsza dziara i masz mnóstwo pytań.
Co robić, a czego unikać po zrobieniu tatuażu? Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja? Ile goi się tatuaż? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście.

Zaraz po zrobieniu tatuażu

Pamiętaj, że teraz możesz czuć się bardzo zmęczony. Tatuowanie ma duży wpływ na samopoczucie. Przy większym tatuażu, może nawet pojawić się gorączka! Nie martw się, weź leki przeciwgorączkowe i spróbuj wypocząć. Nie przemęczaj się, a już na pewno zrezygnuj z wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej.

 • Po zrobieniu tatuażu, tatuator nałoży na niego folię spożywczą.
  Należy pozostawić ją na tatuażu około trzy, cztery godziny. Jest to zabezpieczenie przed zakażeniem. W tym czasie skóra wydziela jeszcze sporo osocza, a wraz z nim może pojawić  się nieznaczna ilość krwi. Musisz też wiedzieć, że tatuaż jest czasem opuchnięty i zaczerwieniony dookoła. Jest to zupełnie normalne zjawisko i nie ma powodu do obaw. Taki stan może utrzymać się przez kilka dni. Tatuaż to otwarta rana.
 • Po zdjęciu folii przemyj tatuaż letnią wodą z szarym mydłem, płynem do higieny intymnej lub Octenisanem. Osusz delikatnie ręcznikiem papierowym (nie trzyj!) i posmaruj cienką warstwą kremu lub maści. Od tego czasu, jeżeli Twój tatuaż jest niewielki, folia spożywcza nie powinna być Ci potrzebna. Przy dużym i średnim tatuażu (jeśli nie jest za gorąco), przez pierwsze dwa/trzy dni można owinąć go folią.
  Jednak najlepiej folie zakładać tylko na noc lub gdy wychodzisz na zewnątrz, aby chronić tatuaż przed bakteriami i zakażeniami.

Pierwszy tydzień – czy tatuaż swędzi?

Przez pierwszy tydzień polecamy przemywać tatuaż około 3-4 razy dziennie i smarować kremem/maścią, gdy poczujesz, że poprzednia warstwa już się wchłonęła. Ważne, aby nie przesuszyć tatuażu, ponieważ mogą zrobić się strupki. Jeżeli się pojawią? ZERO ZDRAPYWANIA! (również wtedy, kiedy tatuaż zaczyna swędzieć) . Na tym etapie z tatuażu powinna również zejść warstwa naskórka z tuszem. Jest to zupełnie normalne podczas procesu gojenia. Musisz pamiętać, że dbanie o higienę w pierwszych dniach po zrobieniu tatuażu jest niezwykle ważne, aby nie doszło do żadnego zakażenia.
Po pierwszym tygodniu tatuaż możesz przemywać dwa razy dziennie. Smaruj go, gdy robi się suchy.

 

Czego nie robić przez pierwszy miesiąc po zrobieniu tatuażu?

 • NIE DRAP! chociaż może swędzieć,
 • przez pierwszych kilka dni zrezygnuj z alkoholu i innych używek,
 • unikaj długich kąpieli (bierz prysznic),
 • nie kąp się w publicznych kąpieliskach (jezioro, morze, basen),
 • daruj sobie wizyty na solarium, w saunie i jacuzzi,
 • unikaj wzmożonej aktywności fizycznej (przez pierwsze 2 tygodnie),
 • nie dotykaj tatuażu brudnymi rękami! Nie pozwól też, aby ktoś inny go dotykał.

 

WAŻNE! Pamiętaj, że proces gojenia tatuażu ma ogromny wpływ na jego wygląd w przyszłości. Sam proces gojenia trwa nawet do miesiąca. Chociaż w późniejszych etapach, może już być niewidoczny to skóra pod spodem wciąż “pracuje”!