Kim jest Veles?

Wybór nazwy – Studio Tatuażu Veles był prosty i oczywisty z racji pasji, jaką dzielimy do kultury słowiańskiej i naszych korzeni. Jednak dla Ciebie nie musi być to oczywiste. Dlatego zapraszamy Cię do poznania bliżej naszego patrona.

Poznaj Velesa

patron studia - Veles 

Veles, właściwie Weles lub Wołos – słowiański bóg podziemia (nie bez powodu nasze studio ma taką lokalizację w Gdyni!), pan zaświatów i życia po śmierci. Syn Czarnogłowa i Białobogi. Według wierzeń słowiańskich to mityczny antagonista Peruna. Jeden z najważniejszych w panteonie bogów.
Sprawuje władzę nad krainą zaświatów – Nawią. Słowianie wierzyli, że Veles zasiadał tam na złotym tronie, dzierżąc w ręku miecz. W innych podaniach, Komorze Welesa znajduje się jego onyksowy tron. Na jego prawej poręczy spoczywa zaś Wiecznie żywa Złota czaszka Ludzka, a na lewej taka sama Złota czaszka Końska. Wołos posiadał również wcielenie tzw. żmija, który pilnował wejścia do krainy umarłych.
Jest także władcą Welańskiego Lasu – Rajca położonego w Nawi Raju -miejsca odpoczynku wojowników.

Welesowi przypisywana jest ogromna ilość znaczeń.
Świadczy to o tym, że był on ważną częścią życia codziennego ludzi. Atrybuty Velesa to przede wszystkim poroże oraz bydło, którego był opiekunem. Często też przedstawia się go w skórze niedźwiedzia, ponieważ jest związany ze zwierzęcą stroną natury. Wołos – bóg prawa i przysiąg, opiekun dostatku, bogactwa, sztuki oraz magii. To również bóg skojarzony z diabłem przez chrześcijaństwo, jednak prawda jest inna. Był bogiem surowym, a jednocześnie częścią świata łączącą wszystko w jedność. Częścią życia, dopełnieniem i narzędziem do zrozumienia kolejnych kawałków układanki, która nas otacza.

Veles – patronem naszej pracowni tatuażu

Z nadzieją na przeniesienie symboliki w nasze życie oraz pragnieniem stworzenia miejsca opartego na niej, Veles został naszym patronem. Studio tatuażu, w którym przede wszystkim spełniamy siebie i swoje marzenia jest także miejscem niezwykłym, gdzie pokazujemy ludziom, czym jest dla nas sztuka i magia.

Nie jest nam również obca ludzka natura, także ta surowa i zwierzęca. Ta “gorsza” strona osobowości, którą gdzieś w głębi ma każdy z nas. Nie wstydzimy się jej i nie wypieramy. Łączymy w sobie kontrasty ludzkiej natury (dobrej i złej) i pomagamy ludziom pokazać siebie poprzez niespotykane, autorskie tatuaże. Nie zapominamy przy tym o samoakceptacji, która jest ważnym elementem w życiu każdego z nas.

Jeśli chcesz więcej wiedzieć o Velesie lub kulturze słowiańskiej zobacz:

  1. Wiara przyrodzona – bóg Weles
  2. Słowiański Bestiariusz – Veles
  3. Sławosław – Weles