Jak przebiega proces tatuowania?

Termin na tatuaż umówiony? A może właśnie do nas idziesz? A może dopiero zastanawiasz się nad zrobieniem tatuażu? Niezależnie od etapu, na jakim się znajdujesz, jesteś tutaj nie bez powodu. Zapewne zaciekawiło Cię, jak wygląda robienie tatuażu krok po kroku.

 

Jak wygląda proces tatuowania?

Tatuaż rozpoczynamy od przymierzenia i dopasowania wielkości wzoru na wybrane przez Ciebie miejsce. Następnie wzór przenosimy na kalkę. W tym czasie możesz napić się kawy, poczęstować ciasteczkiem, przyglądać się nam – jak chcesz. Ważne, abyś czuł się odstresowany i podchodził do całej sytuacji na tzw. luzie.


Mamy wzór na kalce! Co teraz?


Musimy Cię ogolić i zdezynfekować skórę. Jest to istotne, gdyż nawet najmniejszy meszek sprawia, że kalka szybciej schodzi ze skóry, a włosy mogą zapychać igły (kwestii dezynfekcji chyba nie musimy wyjaśniać?).

odbicie tatuażu z kalki

Po odbiciu kalki musimy chwilę odczekać, aby odbitka wyschła. To czas dla Ciebie na zapoznanie się ze wstępnym wyglądem tatuażu w wybranym miejscu, a dla nas czas na przygotowanie stanowiska. Rozumiesz, musimy zdezynfekować powierzchnie, przygotować sterylne części np. igły. Nalać tusz do specjalnych kubeczków i oczywiście przygotować miejsce dla Ciebie, abyś czuł się komfortowo podczas tatuowania.  

 

tatuaż czarno biały osaJeśli nie dopadły Cię żadne wątpliwości to czas przenieść tatuaż na skórę!

Zawsze proces tatuowania na skórze rozpoczyna się od wykonania konturu. Dopiero później następuje cieniowanie i nakładanie kolorów.

 

 

 

Czy tatuaż boli?

Tak, tatuaż niestety zawsze boli. Jednak intensywność bólu zależna jest od indywidualnych predyspozycji organizmu. Z naszej strony możemy jedynie zminimalizować to uczucie, przemywając ranę podczas tatuowania chłodną wodą z mydłem. Posiadamy również w naszej ofercie spray z lidokainą, która tymczasowo znieczula naruszone już wcześniej miejsca. Możesz także przed tatuowaniem zastosować kremy znieczulające typu Emla (choć w naszym kraju są dostępne tylko na receptę).

Pierwsze chwile są nieprzyjemne, a później skóra przyzwyczaja się do bólu. Z czasem jednak skóra staje się zmęczona (szczególnie przy dużych wzorach) i przychodzi moment, w którym wykonywanie tatuażu może być już nieznośne. Jeśli nie dajesz rady, musisz poinformować o tym tatuatora. W razie takiej sytuacji tatuator zaproponuje znieczulenie, albo przerwie sesje i przełoży dokończenie tatuażu na kolejny termin.

Warto uprzedzić tatuatora o ewentualnych uczuleniach, szczególnie na metale, które czasami są w składzie niektórych tuszów kolorowych, jednak ryzyko reakcji alergicznej jest znikome. W razie złego samopoczucia, potrzeby przerwy lub jakichś obaw przełam się i powiedz o tym tatuatorowi. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu możemy szybko zareagować i udzielić Ci pomocy.

Czy wiesz, że …

Podczas wykonywania tatuażu igła wkłuwa się w skórę około stu razy na sekundę na głębokość 1,5-2 milimetrów pod powierzchnię? Nakłucie musi być tak głębokie. Gdyby było zrobione płycej to wstrzyknięty pod naskórek tusz, byłby eliminowany z miejsca wstrzyknięcia po mniej więcej trzech tygodniach.

Dlatego, aby tusz pozostał w skórze, igła musi zawędrować do głębokiej warstwy skóry, gdzie zlokalizowane są nerwy i naczynia krwionośne. Stąd odczuwanie bólu podczas wykonywania tatuażu oraz krwawienie.

Bez obaw! Krwawienie jest jednym z naturalnych mechanizmów obronnych po skaleczeniu – a tak organizm traktuje nakłucie po igle do tatuowania. Krwawienie wymusza przemieszczenie się komórek odpornościowych w miejsce zranienia i reakcję immunologiczną. Organizm rozpoznaje cząsteczki tuszu jako ciała obce i próbuje oczyścić z nich skórę.

 

Po wykonaniu tatuażu na pewno będziesz chciał wiedzieć, jak o niego dbać. Możesz skorzystać z naszej wiedzy i zajrzeć do abc tatuażu